___________________________________Nazywam się Rafał Podsiadły a to moja hodowla :)___________________________________


______________________________________________STRONA GŁOWNA______________________________________________

KUNA WIELKA

   KUNA WIELKA
Jak podaje literatura rasa kuna wielka (KW) została wyhodowana w Francji, później podobne zwierzęta wyhodowano również w Anglii, Niemczech i USA. Króliki rasy kuna wielka cechują się bardzo dobrym umięśnieniem oraz mają bardzo charakterystyczne umaszczenie. W zależności od odmiany barwnej, na grzbiecie zwierzęcia od uszu do ogona przebiega ciemna 8-10 cm pręga, która stopniowo rozjaśnia się na boki. Więcej szczegółów na temat barwy okrywy włosowej można znaleźć poniżej.
Poniższy szczegółowy opis cech budowy ciała, typu rasowego, barwy okrywy włosowej itd., został zaczerpnięty z Wzorca Królików wydanego przez Centralną Stację Hodowli Zwierząt w Likwidacji (Warszawa, Listopad 2000r.)

"Występuje w dwóch odmianach barwnych:
brązowej (KWB) - genotyp: amam BB CC DD gg
niebieskiej (KWn)) - genotyp: amam BB CC dd gg
Wymagania wzorcowe masy ciała w poszczególnych miesiącach życia dla tej rasy królików przedstawiają się następująco:

wiek (miesiąc)345678
masa w kg2,23,03,43,84,14,2

Ocena cech objętych wzorcem:

1. Masa ciała w wieku 8 miesięcy i powyżej:
kg3,50-3,693,70-3,994,00-5,295,30-5,50
pkt.89109


Najniższa dopuszczalna masa ciała królika w wieku 8 miesięcy i powyżej - 3,5 kg; najwyższa - 5,5 kg.
Przy ocenie samic i samców na wystawie dopuszcza się masę ciała o 5 % niższą niż podana w tabeli.

2. Budowa ciała:
Harmonijna budowa ciała. Tułów krępy, walcowaty, bardzo dobrze umięśniony, dobrze rozwinięty zad i przód. Głowa mocno osadzona na krótkiej szyi. Kończyny mocne, krótkie. Ogon krótki, przylegający do tułowia.

3. Typ rasowy:
Głowa szeroka, krótka (okrągła). Uszy mięsiste, dobrze osadzone, o zaokrąglonych końcach, równomiernie owłosione. Długość uszu od 11 cm do 12 cm.

4. Jakość okrywy włosowej (gęstość, sprężystość i jedwabistość):
Okrywa włosowa gęsta, sprężysta i jedwabista. Długość włosów pokrywowych około 3 cm.
5. Barwa okrywy włosowej:

  • brązowa (KWb) - na grzbiecie (od uszu do ogona) brązowa pręga o szerokości od 8 cm do 10 cm, która przechodzi w barwę jasnopastelową na bokach. Barwa włosów na brzuchu jaśniejsza niż na bokach. Brązowa barwa okrywy na uszach, pysku (tzw. maska), kończynach przednich do nadgarstka, kończynach tylnich do stawu skokowego i ogonie. Maska pyska nie może przechodzić powyżej linii oczu. Dopuszczalne występowanie brązowych plamek na skroniach. Ciemna i jasna barwa okrywy nie może odcinać się ostro od siebie, powinna łagodnie przechodzić jedna w drugą.
  • niebieska (KWb) - na grzbiecie (od uszu do ogona) niebieskobeżowa pręga o szerokości od 8 cm do 10 cm, która przechodzi w beż z odcieniem niebieskim na bokach. Barwa włosów na brzuchu jaśniejsza niż na bokach. Niebieskobeżowa barwa okrywy na uszach, pysku (tzw. maska), kończynach przednich do nadgarstka, kończynach tylnich do stawu skokowego i ogonie. Maska pyska nie może przechodzić powyżej linii oczu. Dopuszczalne występowanie niebieskobeżowych plamek na skroniach. Ciemna i jasna barwa okrywy nie może odcinać się ostro od siebie, powinna łagodnie przechodzić jedna w drugą.
6. Specyficzne cechy rasowe (barwa włosów podszyciowych, oczu, pazurków):
  • brązowa (KWb) i niebieska (KWn) - barwa włosów podszyciowych odpowiada tonacji barwnej włosa pokrywowego i w miejscach ciemniejszych jest ciemnoniebieska, a w jaśniejszych szarożółta. Szaroniebieska barwa oczu w połączeniu ze świecącą karminową źrenicą daje wrażenie koloru czerwonego. Pazurki ciemnoszarobrązowe (ciemno rogowe).
Wady dopuszczalne:
Budowa ciała mniej harmonijna. Głowa i szyja wydłuzona. Uszy długości od 12 cm do 13 cm. Słabo owłosione uszy. Nieznaczne przyciemnienie wzorcowej barwy ciemniejszych partii okrywy włosowej. Plamistość, minimalne zarudzenie okrywy włosowej. Występowanie pojedynczych białych włosów w okrywie. Okrywa włosowa mniej gęsta , sprężysta i jedwabista, niewielkie odchylenia w długości włosów pokrywowych w stosunku do długości standardowej 3 cm. Małe odchylenia w barwie oczu i pazurków w stosunku do wymagań wzorca.

Wady niedopuszczalne:
Masa ciała poniżej 3,5 kg lub powyżej 5,5 kg. Mało harmonijna budowa ciała. Głowa wąska na długiej szyi. Uszy miękkie, nieowłosione, o długości powyżej 13 cm. Okrywa włosowa rzadka i mało sprężysta. Występowanie w okrywie kępek białych włosów. Okrywa włosowa poprzerastana silnie białymi włosami. Zarudzenie, zażółcenie okrywy włosowej. Całkowicie pociemniona wzorcowa barwa ciemniejszych partii okrywy włosowej. Całkowicie ciemna głowa, białe podszycie. Barwa oczu, pazurków inna jak wzorcowa."
W pracy hodowlanej powinniśmy zwracać uwagę na to, aby osobniki, które zostawiamy do dalszej hodowli posiadały jak najwięcej cech zbliżonych do ideału. Drobne wady opisane w punkcie jako "wady dopuszczalne" nie eliminują zwierzęcia z dalszej hodowli. Jeżeliby jednak wystąpiła chociaż jedna cecha opisana w punkcie "wady niedopuszczalne" to takiego osobnika powinno się natychmiast eliminować z dalszej hodowli.

INFORMACJE ZACZERPNIĘTE Z http://srokacz.pl/72-kuna_wielka.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz